Wtorek, 2024-03-19

KARTA ROWEROWA

PROCEDURA  UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ  W SĄPOLNIE

►  Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.

► Do uzyskania karty rowerowej przygotowywani są uczniowie klasy IV, głównie na zajęciach z wychowania komunikacyjnego
w ramach przedmiotu Technika

► Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonują: nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie
z zakresu ruchu drogowego, policjant lub policjant w stanie spoczynku posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator lub instruktor.

Uczeń, aby uzyskać kartę rowerową musi:

⇒ otrzymać pozytywną opinię wychowawcy na podstawie obserwacji zachowań ucznia,

⇒ uzyskać zgodę rodziców ( opiekunów ) na wydanie karty rowerowej,

⇒ zaliczyć test sprawdzający wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego na 80%,

⇒ wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego,

⇒ znać zasady obsługi technicznej roweru,

⇒ przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej

⇒ oddać arkusz zaliczeń ubiegającego się o kartę rowerową oraz zdjęcie legitymacyjne

Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru.

Test zawiera pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wiadomości z pierwszej pomocy.

Uczeń ma prawo do dwóch poprawek testu.

Egzamin praktyczny polega na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych:

·         przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie,

·         jazda do przodu po prostej i łukach,

·         jazda po łukach w kształcie cyfry 8, tzw. „ósemka”

·         hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonych miejscach,

·         właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe,

·         sygnalizaca manewrów

Sprawdzian umiejętności praktycznych odbywać się będzie w wyznaczonym terminie (koniec maja – początek czerwca) na odpowiednio przygotowanym szkolnym placu manewrowym lub w Miasteczku Ruchu Drogowego w Czarnem.

W celu uzyskania karty rowerowej

uczeń składa wypełniony arkusz wraz ze zdjęciem u nauczyciela techniki. Nauczyciel przekazuje arkusze, zdjęcia opisane danymi ucznia oraz listę uczniów, którzy spełnili wymagania uzyskania karty rowerowej do sekretariatu szkoły.

Dyrektor szkoły, na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń, wydaje nieodpłatnie uczniom karty rowerowe.

W przypadku zgubienia karty uczeń składa w sekretariacie szkoły podanie z prośbą o wydanie duplikatu i wnosi opłatę określoną w Procedurze wydawania duplikatów świadectw, legitymacji szkolnych i kart rowerowych.

Na stronie http://brd.edu.pl/   znajdziesz
wiele pożytecznych materiałów dotyczących przepisów ruchu drogowego.