Pierwszy Dzień Wiosny

Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy wiosny, zmęczeni zimnem i wcześnie zapadającym zmrokiem. Dlatego też pierwszy dzień kalendarzowej wiosny był dniem innym niż wszystkie. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez książek z dobrymi humorami. Lekcje w klasach 1 – 3 wyglądały inaczej niż zwykle.

Podczas pierwszej lekcji nauczyciele poprowadzili pogadankę o tym, jakie święta obchodzimy 21 marca – Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Następnie każda klasa podzieliła się na dwie grupy, w których to rozpoczęli prace związane z tworzeniem plakatu pt. „Pani Wiosna”. Na drugiej lekcji dzieci wraz z nauczycielami udały się do sali gimnastycznej, gdzie przeprowadzono konkurencje sportowe na wesoło. Pokazano uczniom, w jaki sposób można spędzać czas wolny. Celem tych zajęć była również integracja grup w rożnym wieku oraz wpajanie zdrowej rywalizacji. Impreza sportowa trwała dwie godziny lekcyjne i zakończyła się rozwiązywaniem wiosennych zagadek. Na koniec rywalizacji nauczyciele podsumowali konkurencje i zwrócili uwagę na to, że nie zawsze ważne jest kto wygrywa, ważna jest też fajna, wesoła i bezpieczna zabawa. W nagrodę każdy z uczniów otrzymał plakietkę „Witaj Wiosno” oraz słodkości. Wszyscy rozeszli się do swoich sal lekcyjnych, gdzie czekała pizza, którą uczniowie z przyjemnością zjedli. Po posiłku dzieci dokończyły plakaty.

Był to radosny i przyjemny dzień, który zostanie w pamięci. Dzieciom podobały się wszystkie zajęcia i konkurencje, jakie dla nich przygotowali nauczyciele. Na koniec głośno zawołaliśmy „WITAJ WIOSNO” i pojawiło się słoneczko za oknem.

21 marca jest również Światowym Dniem Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa gdyż nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego trzeciego hromosomu w 21. parze chromosomów. Tego dnia uczniowie, którzy chcieli okazać jedność z osobami z Zespołem Downa założyli dwie różne kolorowe skarpetki.

Autor: Dorota Ringwelska-Szypryt, Monika Antkowiak

Konkurencje sportowe klas 1-3 z okazji pierwszego dnia wiosny

Uczniowie prezentują dwie różne kolorowe skarpetki, które założyli chcąc okazać jedność z osobami z Zespołem Downa.

Prezentacja plakatu pt. „Pani Wiosna” przez uczennice klasy 2

Prezentacja plakatu pt. „Pani Wiosna” przez chłopców klasy 2